Tulajdonjog-fenntartás és vevői jog az ingatlan-adásvételnél
Ingatlan-adásvétel esetén előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor a vevő és az eladó közötti tranzakció nem zárul le azonnal, és a tulajdonjog-fenntartás és a vevői jog bejegyzése jön képbe. De vajon mit is jelentenek ezek a fogalmak?
Tulajdonjog-fenntartás
Gyakori eset ingatlan, különösen lakás, lakóház adásvételnél, hogy a vételár nem egy összegben kerül kifizetésre a szerződés megkötésekor, hanem később, részletekben vagy egy összegben. Amíg a vételár nincs kifizetve maradéktalanul, addig többnyire nem kerülhet sor a vevő tulajdonjogának bejegyzésére. Tehát az eladó fenntartja a tulajdonjogát a vételár teljes kifizetéséig. Ennek határidejét a felek állapítják meg, ami bármilyen hosszú lehet, nincs korlátozva.
Ez esetben az ingatlan tulajdoni lapjára a tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog kerül bejegyzésre a felek által az adásvételi szerződésben meghatározott időtartamra.
A vevői jog ingatlan-nyilvántartási feljegyzése egy biztosíték az eladó és a vevő részére. Az eladó biztos lehet benne, hogy a vevő nem válik az ingatlan tulajdonosává, amíg a teljes vételár, minden részletet ki nem fizetett. A vevő számára pedig biztosítja, hogy a vételár kifizetését követően az övé lesz az ingatlan, és az eladó nem adhatja el másnak, és nem terhelheti meg. A vevői jog hat hónap időtartamra felfüggeszt minden utána következő bejegyzést, kivéve jelzálogjog vagy végrehajtási jog törlése, stb.. Amennyiben hat hónapnál hosszabb időre szól, akkor pedig a hatálya azonos a szerződésen alapuló elidegenítési és terhelési tilalommal. Ekkor azonban a vevői jog már nem véd a végrehajtástól, ha az eladónak tartozása áll fenn.
A korábbi függőben tartás intézménye az új ingatlan-nyilvántartási törvény hatláyba lépésével megszűnt.
Az adásvétel során a tulajdonjog-fenntartás és a vevői jog bejegyzése olyan eszközök, amelyek segíthetnek az eladónak és a vevőnek biztonságosan és hatékonyan lebonyolítani az ügyletet. Fontos megérteni ezeket a fogalmakat, mivel ezek az eszközök megkönnyítik az adásvételt, miközben védelmet nyújtanak mindkét félnek az esetleges kockázatokkal szemben.
Ne feledje, minden eset egyedi, és az adásvételi szerződés előkészítése és megkötése során az eljáró ügyvéd fog tanácsot és útmutatást adni abban, hogy melyik jogi eszköz alkalmazására van szükség, illetve melyiket ajánlott alkalmazni.