Blog

Hogyan érinti az öröklés egy cég működését?

Sajnálatos esemény, ha valaki azért lesz egy cég tulajdonosa, mert közeli hozzátartozója elhunyt. Ez egy fontos téma, mert az életben gyakran előfordul az helyzet, hogy egy cég tulajdonosa, ügyvezetője elhalálozik. Ebben a cikkben szó lesz arról, hogy ki lehet örökös, hogyan történik az öröklés, és milyen lehetőségei vannak az örökösöknek arra, hogy a cég működésének folyamatosságát biztosítani tudják. Egy családomban bekövetkezett haláleset kapcsán személyesen megtapasztaltam, milyen következményekkel jár, ha a cégvezető és többségi tulajdonos nem gondoskodik arról, hogy halála esetén ki örökölje az üzletrészét, és ki hogyan vezesse a céget, ezért is kiemelten fontosnak tartom ezt a témát.

 

Az öröklés

 

Az elhunyt személy (örökhagyó) halálával az örökösökre száll át a halála időpontjában meglévő vagyona. Amennyiben az örökhagyó végrendeletben kijelölte az örökösét vagy örököseit, akkor a vagyon rájuk száll, ellenkező esetben a törvényes öröklés szabályai irányadók. Törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke, gyermek kiesése esetén unokája, házastársa, ezek hiányában szülője vagy testvére, majd távolabbi rokonok. Végrendeleti örökös bárki lehet, akár az üzlettárs is.

 

A hagyatéki eljárás

 

A hagyatéki eljárást hivatalból indítja meg az elhunyt utolsó lakóhelye szerint önkormányzat, amely felveszi a hagyatéki leltárba az örökhagyó összes vagyontárgyát és ismert tartozását, majd továbbítja az adatokat az illetékes közjegyzőhöz a hagyaték átadása céljából.

 

A hagyatéki eljárás több hónapig eltart, amely egy cég életében komoly problémát okoz, amennyiben nincsenek kellően felkészülve egy ilyen eseményre. Különösen igaz ez az olyan kisvállalkozásokra, ahol szorosan egy személyhez kötődik a cég tevékenysége, nincsenek a feladatkörök több személyhez rendelve, és a cég arculata és a partnerek ehhez az egy személyhez kötődnek. Egy ilyen cégnél az egyedüli cégtulajdonos halála akár teljes működésképtelenséghez is vezethet, de időlegesen mindenképpen akadályozva lesz a további működése.

 

Hogyan lehet előre tervezni?

 

A haláleset következtében elálló működésképtelen helyzetet megelőzni a legjobb, így rendkívül fontos az előre tervezés. A cégvezetőnek még életében célszerű gondoskodnia az örököse megnevezéséről végrendelet formájában, továbbá arról, hogy legyen egy olyan személy, aki rajta kívül önálló cégjegyzési joggal rendelkezik (ügyvezető, cégvezető, másik tulajdonos). Az örökhagyó jelölhet ki a végrendeletében úgynevezett végrendeleti végrehajtót, aki, ha elfogadja a megbízást, akkor jogosult a hagyaték átadásáig az örökhagyó tulajdonosi jogait gyakorolni, így döntéseket hozni a céget érintően, pl. ügyvezetőt kinevezni. Ennek hiányában az is lehetőség, hogy az örökösök a halálesetet követően haladéktalanul kérik ügygondnok kirendelését, aki hasonló jogkörrel jár el, mint a végrendeleti végrehajtó. Ügygondnok lehet bármely személy, aki arra alkalmas, és a megbízást vállalja. A végrendeleti végrehajtó és ügygondnok jogköre korlátozott, amelynek célja a hagyatéki vagyon megóvása. A végrendeleti végrehajtó jogkörét az örökhagyó a végrendeletében körülírhatja. Emellett a cégvezető egyéb intézkedésekkel is biztosíthatja azt, hogy halála esetén a cég tovább tudjon működni. Ilyen pl. a feladatok és felelősség megosztása, olyan személy kijelölése és felkészítése, aki halála esetén a helyébe tud lépni a cégnél.

 

Teendők a hagyatéki eljárás során

 

A hagyatéki eljárás során az örökösöknek fel kell mérniük az örökhagyó cégvagyonát, vagyis hogy mely gazdasági társaságokban rendelkezik részesedéssel. Erre vonatkozó információ a cégjegyzékből beszerezhető. Az egyes cégek cégkivonatából megtudható, hogy pl. van-e más tulajdonosa, ügyvezetője a cégnek, amely egy fontos kérdés lehet a működést és a jövőt illetően.

 

A cég működését segíti, ha az örökösök kérik a közjegyzőtől a cégben fennálló vagyoni részesedés tekintetében rész-hagyatékátadó végzés meghozatalát, amennyiben e kérdésben nem áll fenn vita köztük. Ez a végzés teljes hatályú átadás is lehet.

 

A közjegyző hagyatékátadó végzésének meghozatalát és jogerőre emelkedését követően az örökösöknek módosítani szükséges a cég létesítő okiratát, és kérni a cégbíróságtól a tulajdonos és/vagy az ügyvezető személyében bekövetkezett változások bejegyzését. Ehhez ügyvédi közreműködésre lesz szükségük.

 

 

További tudnivalókért a lehetséges megoldásokról keress fel ügyvédi irodámban!